1 Mayıs 2011 Pazar

FİLM KRİTİK: 13 Assassins (2010)

Feodal Japonya’da barış dönemi hüküm sürmektedir. Ancak Shogun Doi’nin farklı bir anneden doğma kardeşi Lord Naritsugu anlamsız şiddet gösterileriyle halka zulmetmektedir. Zalim kardeşinin ileride güçlenmesi durumunda ülkedeki huzur ve barış ortamının tehlikeye gireceğini fark eden Doi, bu tehdidin ortadan kaldırılmasına karar verir. Fakat bir lord olan kardeşini açıktan açığa öldürtemeyeceği için çok güvendiği birkaç samuraya bu işi sessiz sedasız halletme görevini verir. Böylelikle bu intihar görevi için bir grup seçkin samuray bir araya toplanır. Durumdan haberdar olan Naritsugu’nun hizmetindeki samuraylar da efendilerini hayatları pahasına savunmak için tedbir alırlar.

Takeshi Miike, Japon sinemasının en üretken ve en nevi şahsına münhasır yönetmeni. Her yıl birkaç film çekmeden duramıyor. Kısa sürede film çekiyor oluşu sizi yanıltmasın, filmlerinin çoğu kalburüstü ve sıra dışı yapımlar. Örnek vermek gerekirse Quentin Tarantino’nun da ufak bir rol aldığı, western ve samuray filmi kırması Sukiyaki Western Django; zamanla külte dönüşen, sadizmin tavan yaptığı Ichi the Killer; David Lynch filmlerini ‘normal’ gösterecek denli tuhaf ‘yakuza’ filmi Gozu; bir müzikal olan The Happiness of Katakuris; görüp görebileceğiniz en garip filmlerden biri olan, hemen her türlü cinsel sapkınlığın yer aldığı Visitor Q; ürkütücü gerilim filmi Audition… Sanırım yönetmenin sinemasına yabancı olanlar genel bir fikir edinmişlerdir.

13 Assassins yönetmenin diğer filmlerine kıyasla ‘normal’ diye tabir olunabilecek bir film. Abartıya kaçmayan, eli yüzü düzgün, gerçekçi bir samuray filmi izlemek isteyenlere öneriyorum.

http://www.imdb.com/title/tt1436045/

Hiç yorum yok: